Tyczenie budynków

Podstawę wśród naszych profesjonalnych usług wchodzących w skład obsługi geodezyjnej stanowi niewątpliwie tyczenie budynków. Jest to działanie niezbędne do ustalenia miejsca, w którym stanie dom lub inny obiekt budowlany. Aby mieć pewność co do jakości wykonanych pomiarów, warto korzystać w tym względzie z profesjonalnych usług wykwalifikowanego geodety, który posiada odpowiednie uprawnienia państwowe. Tyczenie powinno jednak odbywać się po ustaleniu szczegółów z kierownikiem budowy oraz biurem projektowym, ponieważ to głównie przez nich ustalane są dane punkty odniesienia.

Najlepsze metody tyczenia fundamentów budynków:

  1. metoda kołkowa – łatwa i ekonomiczna metoda, która polega na wbiciu kołków w narożnikach budynku lub punktach przecięcia jego osi. Konieczne w przypadku tej metody jest prowadzenie dokumentacji zawierającej informacje o odległości kołków od miejsca wykopu.
  2. metoda ław drutowych/ciesielskich – umożliwia wytyczenie krawędzi budynków za pomocą tzw. ław drutowych (nazywanych inaczej budowlanymi), czyli desek i linek rozciągniętych na drewnianych palikach wbitych w ziemię. Ponieważ ławy znajdują się w bezpiecznej odległości poza krawędziami obiektu, nie ma ryzyka, że podczas wykonywania wykopów ulegną one zniszczeniu.

W każdym z tych przypadków powinny zostać wytyczone co najmniej cztery punkty znajdujące się w narożnikach budynku. W zależności od stopnia skomplikowania formy danego obiektu punktów tych może być znacznie więcej. Ponadto istnieje możliwość wyznaczenia fundamentów obiektu bądź jego osi.

Tyczenie budynków wiąże się z wyznaczeniem dodatkowo punktów stałych, które będą stanowiły stały punkt odniesienia również do różnego rodzaju pomiarów wykonywanych w przyszłości.

Istotną kwestią jest to, by zrealizowane pomiary i stworzone na ich podstawie ustalenia były odporne na czynniki zewnętrzne i nie uległy zniszczeniu przy pierwszym podmuchu wiatru lub intensywnych opadach. Z tego też powodu tyczenie budynków najlepiej wykonywać w sposób profesjonalny, wykorzystując którąś z dwóch wyżej wymienionych metod.

Przed przystąpieniem do prac wraz z Klientem ustalamy liczbę potrzebnych punktów orientacyjnych, a także termin zrealizowania usługi. W celu poznania kosztu tyczenia budynków zachęcamy do zapoznania się z naszą podstroną „Cennik”, gdzie znajdą Państwo potrzebne informacje na ten temat.Ilość odwiedzin: Firma Geodezyjna GEOTOP 92-538 Łódź, ul. Czernika 1A lok. 3 - Geodeta inż. Tomasz Lik