Wyznaczanie obiektów punktowych i liniowych (tyczenie osi)

W słowniku geodezyjnym znajduje się szereg pojęć oraz symboli, które są używane w codziennej pracy z inwestycjami, masami ziemnymi i nie tylko. To ważne, by mieć do swojej dyspozycji wiele dostępnych i przede wszystkim uniwersalnych oznaczeń ułatwiających naniesienie pewnych elementów na tworzone przez nas mapy. Jednymi ze znaków topograficznych znajdujących się ma mapach są obiekty liniowe oraz punktowe. Na tej stronie pragniemy wyjaśnić Państwu różnicę między tymi dwoma obiektami.

  • Obiekty punktowe stanowią wszystkie te elementy, których szerokości i długość nie ma odzwierciedleni na mapach. Opisuje się ja za pomocą określonego symbolu. Do obiektów tego typu należą min.: zasuwy, maszty, pojedyncze drzewa, studnie, kapliczki, hydranty itp.
  • Obiekty liniowe to elementy, których długość i szerokość jest jednoznacznie określona wymiarem na mapie. Ich wielkość może się różnić w zależności od skali mapy. Są to wszelkiego rodzaju przewody podziemne, krawężniki, linie określające ukształtowanie obiektów np. budynków, granic itp.

Wyznaczanie obiektów punktowych i liniowych to tzw. geodezyjny pomiar sytuacyjny. Umożliwia on określenie charakteru, wielkości i położenia takich obiektów oraz wyznaczenie ich współrzędnych. Tyczenie pozwala też na wskazanie położenia obiektów liniowych i punktowych w terenie.

Doskonale znamy się na tworzeniu map oraz tyczeniu obiektów różnego rodzaju w terenie. Posiadamy wieloletnie doświadczenie i odpowiedni sprzęt, o czym mogą Państwo poczytać na oddzielnych podstronach naszego serwisu. Jeżeli chcą Państwo skorzystać z naszych profesjonalnych usług, zapraszamy do skontaktowania się z nami w celu wykonania wyceny. Prosimy o przygotowanie ważnych informacji, które umożliwią nam ustalenie kosztów usługi, ponieważ wycena przygotowywana jest zawsze indywidualnie.Ilość odwiedzin: Firma Geodezyjna GEOTOP 92-538 Łódź, ul. Czernika 1A lok. 3 - Geodeta inż. Tomasz Lik