Podstawę wśród naszych profesjonalnych usług wchodzących w skład obsługi geodezyjnej stanowi niewątpliwie tyczenie budynków. Jest to działanie niezbędne do ustalenia miejsca, w którym stanie dom lub inny obiekt budowlany. Aby mieć pewność co do jakości wykonanych pomiarów, warto korzystać w tym względzie z profesjonalnych usług wykwalifikowanego geodety, który posiada odpowiednie uprawnienia państwowe. Tyczenie powinno jednak odbywać się po ustaleniu szczegółów z kierownikiem budowy oraz biurem projektowym, ponieważ to głównie przez nich ustalane są dane punkty odniesienia.
Najlepsze metody tyczenia fundamentów budynków:
- metoda kołkowa – łatwa i ekonomiczna metoda, która polega na wbiciu kołków w narożnikach budynku lub punktach przecięcia jego osi. Konieczne w przypadku tej metody jest prowadzenie dokumentacji zawierającej informacje o odległości kołków od miejsca wykopu.
- metoda ław drutowych/ciesielskich – umożliwia wytyczenie krawędzi budynków za pomocą tzw. ław drutowych (nazywanych inaczej budowlanymi), czyli desek i linek rozciągniętych na drewnianych palikach wbitych w ziemię. Ponieważ ławy znajdują się w bezpiecznej odległości poza krawędziami obiektu, nie ma ryzyka, że podczas wykonywania wykopów ulegną one zniszczeniu.